1. Pierwszy “Czwartek Jakości”:
Tematy prezentacji:
1) „Czy jesteś gotowy na cyberatak? Analiza przypadku” – Przemysław Szczurek (trener TÜV NORD)
2) „Zarządzanie ryzykiem w obliczu zmian klimatu wg ISO 14090” – Mariusz Gołąb (trener TÜV NORD)
To wydarzenie organizowane przez Zakład Jakości i Transferu Technologii we współpracy z jednostką TÜV NORD będzie miało charakter cykliczny – minimum jedno spotkanie raz na kwartał.
„Czwartki Jakości” to cykl spotkań seminaryjnych opartych na formule tzw. „obiadów czwartkowych” wydawanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W epoce oświecenia były to spotkania polskich intelektualistów, podczas których na Zamku Królewskim dyskutowano w nauce i sztuce. Cykl spotkań pod tym szyldem, który wraca po kilku latach nieobecności do Łodzi, stanowi rozwinięcie umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem Organizacji i Zarządzania a jednostką certyfikującą TÜV NORD Polska.
„Czwartki jakości” w swoim założeniu mają być pomostem pomiędzy światem nauki i biznesu, podczas których będzie poruszana szeroko rozumiana tematyka jakościowa. Nie zabraknie też spotkań branżowych, ukierunkowanych na konkretne gałęzie produkcji i usług. Tematyka spotkań będzie dostosowana do potrzeb i oczekiwań uczestników. Liczymy, że spotkania te staną się miejscem przekazywania wiedzy, wymiany doświadczeń, wzajemnych dyskusji oraz nawiązywania ciekawych relacji biznesowych.
Pierwsze seminarium zorganizowane w trzeci czwartek kwietnia 21 kwietnia 2022 r. zgromadziło przedstawicieli świata biznesu oraz społeczności akademickiej.
Prelegenci z TÜV NORD Polska podzielili się wiedzą i doświadczeniem związanym z ryzykami i zagrożeniami zewnętrznymi.
Prelekcja Przemysława Szczurka, Product Managera ds. Bezpieczeństwa Informacji nt. Czy jesteś gotowy na cyberatak? oparta o studium przypadku była niezwykle ciekawa i aktualna. Drugie z wystąpień, którego autorem był Mariusz Gołąb, Product Manager ds. Ochrony Środowiska, dotyczyło zarządzania ryzykiem w obliczu zmian klimatu wg normy ISO 14090.
2. W dniu 24.11.2022 r. odbyło się Seminarium z cyklu „CZWARTEK JAKOŚCI” Organizowane przez Zakład Jakości i Transferu Technologii Wydziału OiZ PŁ.
Przedstawiciele środowisk biznesowych, pracownicy oraz studenci naszej Uczelni wysłuchali wykładu Pana Ryszarda Jaxa Małachowskiego (TUV NORD Polska) pt: „Zarządzanie bezpieczeństwem. Szanse i ryzyka” , a następnie mieli możliwość sprawdzenia wiedzy w praktyce w ramach warsztatów z szacowania ryzyk dla zdarzeń występujących w życiu organizacyjnym i społecznym. Spotkanie było platformą do wymiany i pogłębiania wzajemnych doświadczeń świata nauki ze strefą biznesu. O zainteresowaniu tematem świadczy liczny udział zgromadzonych gości oraz pytania i dyskusje uczestników w trakcie spotkania i po jego zakończeniu.
3. Kolejna edycja Czwartku Jakości z TUV NORD Polska realizowana wspólnie z Wydziałem Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej za nami. W dniu 20 kwietnia 2023 r. uczestnicy Seminarium reprezentujący różne gałęzie przemysłu i usług, doskonalili warsztat auditorski dzięki poznaniu wytycznych dotyczących przeprowadzania auditu w ujęciu procesowym. Solidną dawkę wiedzy merytorycznej oraz inspirującymi wskazówkami podzielił się auditor z ponad 30 letnim doświadczeniem Andrzej Żukowski. Wartością dodaną spotkania będzie na pewno wyższa skuteczność i efektywność procesu auditu w naszych organizacjach.
4. Czym jest Kultura Bezpieczeństwa Żywności i jak ją budować w organizacjach łańcucha spożywczego? Na te pytania poznali odpowiedź licznie zgromadzeni uczestnicy kolejnego Czwartku Jakości z TUV NORD Polska organizowanego przez Zakład Jakości i Transferu Technologii w dniu 15 czerwca 2023 r.
Przewodnikiem po temacie była Katarzyna Krążyńska-Winnicka (Kierownik jednostki certyfikującej Wyrobu TUV NORD), która przedstawiła teoretyczne filary oraz audytorskie doświadczenie związane z aspektami kultury bezpieczeństwa żywności.
Gość specjalny seminarium - Pan Marcin Kukuła, pokazał jak promować i wzmacniać kulturę bezpieczeństwa żywności z pozycji dyrektora zarządzającego firmą branży FOOD.
Prelekcje były wzbogacone w ćwiczenia z zakresu skutecznej komunikacji. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku od firmy Barry Callebaut Manufacturing Polska.
5. Czym jest świat według VUCA? Jak zarządzać ciągłością działania w kontekście nieuchronnej zmiany, w tym klimatycznej?
Odpowiedź na to pytanie poznali uczestnicy ostatniego Czwartku Jakości w Łodzi w dniu 25.01.2024 r. Przedstawiciele świata biznesu oraz społeczności akademickiej zostali zapoznani ze specyfiką funkcjonowania organizacji w kontekście zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności. Prowadzący Mariusz Gołąb przybliżył tematykę zmian klimatu w aspekcie ryzyka, jakie towarzyszy działaniom biznesowym oraz scharakteryzował normy ISO 14090 oraz ISO 14091, które pomagają organizacjom zapewnić ciągłość działania w świetle ryzyk wynikających ze zmian klimatycznych. Na ręce przedstawiciela firmy TUV NORD Polska przekazano również dyplom z podziękowaniem za dotychczasową współpracę z Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej.
6. W dniu 20 czerwca 2024 r. odbyło się zorganizowane przez Zakład Jakości i Transferu Technologii kolejne spotkanie z cyklu Czwartki Jakości. Wzięli w nim udział przedstawiciele świata biznesu reprezentujący m.in firmy: Browin, DOZ DIRECT, Dradura Polska, Mlekpol SM, Sabert Poland, Pupil Foods, Zahir &Zahid, Medden, Sulfidowo, Legs, Zimny, UOKiK i ZWIK Łódź SP z o.o.
Swoimi doświadczeniami w zakresie szerzenia praktyk jakościowych podzieliła się firma Lumileds Poland Sa. Intrygujące wprowadzenie w tematykę siedmiu zasad zarządzania jakością w powiązaniu z praktyka biznesową zaprezentował dr hab. inż. Zbigniew Wiśniewski, prof. PŁ.
Program QIC
W głównej części spotkania Bartłomiej Pluta kierownik jakości oraz Joanna Szkudlarek menadżer projektu Działu Jakości Lumileds Poland SA opowiadali o programie QIC (Quality Improvement Competition) czyli Współzawodnictwie Zespołów Jakościowych, który jest częścią globalnego Systemu Zarządzania Jakością organizacji Lumileds. Program ten w firmie Lumileds już od ponad 20 lat jest realizowany w corocznym cyklu i wszyscy pracownicy w organizacji są zachęcani do uczestnictwa.
Celem tej inicjatywy jest promowanie podejścia ciągłego doskonalenia i docenianie pracowników. Program QIC jest zbudowany na trzech elementach - dzielenie się wiedzą, nauka i docenianie sukcesów. Stwarza tym samy możliwości do nauki nowych umiejętności i umożliwia zdobycie nowych doświadczeń. QIC jest również wyzwaniem dającym dużo frajdy i poczucia spełnienia.
Z perspektywy firmy projekty QIC pomagają Lumileds doskonalić wszystkie procesy biznesowe i umożliwiają podnoszenie kompetencji pracowników. QIC umożliwia wdrażanie i promowanie Wartości Lumileds tj. Uczciwości, Współpracy, Innowacyjności, Troski o klientów, Realizacji zobowiązań i Jakości.
Przebieg programu QIC jest kilkuetapowy. W fazie eliminacji lokalnych biorą udział wszystkie zarejestrowane zespoły (120-200), z których w eliminacjach zostaje wyłonionych od 15 do 18 zespołów do finałów lokalnych. W tegorocznych finałach w składzie komisji konkursowej zasiadał prezes firmy, kadra menedżerska i dyrektorska oraz ekspert z Politechniki Łódzkiej. Zwycięski projekt bierze corocznie udział w finałach światowych programu QIC, gdzie prezentowane są najlepsze pomysły z poszczególnych zakładów. Uczestnicy spotkania jakościowego mieli możliwość zapoznania się ze zwycięskim projektem tegorocznej edycji zawodów.