1. Pierwszy “Czwartek Jakości”:
Tematy prezentacji:
1) „Czy jesteś gotowy na cyberatak? Analiza przypadku” – Przemysław Szczurek (trener TÜV NORD)
2) „Zarządzanie ryzykiem w obliczu zmian klimatu wg ISO 14090” – Mariusz Gołąb (trener TÜV NORD)
W dniu 21 kwietnia 2022 r. w Auli Wydziału odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Czwartki Jakości”. Jest to wydarzenie organizowane przez Zakład Jakości i Transferu Technologii we współpracy z jednostką TÜV NORD. Wydarzenie będzie miało charakter cykliczny – minimum jedno spotkanie raz na kwartał.
„Czwartki Jakości” to cykl spotkań seminaryjnych opartych na formule tzw. „obiadów czwartkowych” wydawanych przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W epoce oświecenia były to spotkania polskich intelektualistów, podczas których na Zamku Królewskim dyskutowano w nauce i sztuce. Cykl spotkań pod tym szyldem, który wraca po kilku latach nieobecności do Łodzi, stanowi rozwinięcie umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem Organizacji i Zarządzania a jednostką certyfikującą TÜV NORD Polska.
„Czwartki jakości” w swoim założeniu mają być pomostem pomiędzy światem nauki i biznesu, podczas których będzie poruszana szeroko rozumiana tematyka jakościowa. Nie zabraknie też spotkań branżowych, ukierunkowanych na konkretne gałęzie produkcji i usług. Tematyka spotkań będzie dostosowana do potrzeb i oczekiwań uczestników. Liczymy, że spotkania te staną się miejscem przekazywania wiedzy, wymiany doświadczeń, wzajemnych dyskusji oraz nawiązywania ciekawych relacji biznesowych.
2. Trzeci “Czwartek Jakości”
Przedstawiciele środowisk biznesowych, pracownicy oraz studenci naszej Uczelni wysłuchali wykładu Pana Ryszarda Jaxa Małachowskiego (TUV NORD Polska) pt: „Zarządzanie bezpieczeństwem. Szanse i ryzyka” , a następnie mieli możliwość sprawdzenia wiedzy w praktyce w ramach warsztatów z szacowania ryzyk dla zdarzeń występujących w życiu organizacyjnym i społecznym. Spotkanie było platformą do wymiany i pogłębiania wzajemnych doświadczeń świata nauki ze strefą biznesu. O zainteresowaniu tematem świadczy liczny udział zgromadzonych gości oraz pytania i dyskusje uczestników w trakcie spotkania i po jego zakończeniu.
4. Czwarty “Czwartek Jakości”
Kolejna edycja Czwartku Jakości z TUV NORD Polska realizowana wspólnie z Wydziałem Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej za nami. W dniu 20 kwietnia 2023 r. uczestnicy Seminarium reprezentujący różne gałęzie przemysłu i usług, doskonalili warsztat auditorski dzięki poznaniu wytycznych dotyczących przeprowadzania auditu w ujęciu procesowym. Solidną dawkę wiedzy merytorycznej oraz inspirującymi wskazówkami podzielił się auditor z ponad 30 letnim doświadczeniem Andrzej Żukowski. Wartością dodaną spotkania będzie na pewno wyższa skuteczność i efektywność procesu auditu w naszych organizacjach.
5. Piąty “Czwartek Jakości”
Czym jest Kultura Bezpieczeństwa Żywności i jak ją budować w organizacjach łańcucha spożywczego? Na te pytania poznali odpowiedź licznie zgromadzeni uczestnicy kolejnego Czwartku Jakości z TUV NORD Polska organizowanego przez Zakład Jakości i Transferu Technologii w dniu 15 czerwca 2023 r.
Przewodnikiem po temacie była Katarzyna Krążyńska-Winnicka (Kierownik jednostki certyfikującej Wyrobu TUV NORD), która przedstawiła teoretyczne filary oraz audytorskie doświadczenie związane z aspektami kultury bezpieczeństwa żywności.
Gość specjalny seminarium - Pan Marcin Kukuła, pokazał jak promować i wzmacniać kulturę bezpieczeństwa żywności z pozycji dyrektora zarządzającego firmą branży FOOD.
Prelekcje były wzbogacone w ćwiczenia z zakresu skutecznej komunikacji. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku od firmy Barry Callebaut Manufacturing Polska.
5. Piąty “Czwartek Jakości”
Czym jest świat według VUCA? Jak zarządzać ciągłością działania w kontekście nieuchronnej zmiany, w tym klimatycznej?
Odpowiedź na to pytanie poznali uczestnicy ostatniego Czwartku Jakości w Łodzi. Przedstawiciele świata biznesu oraz społeczności akademickiej zostali zapoznani ze specyfiką funkcjonowania organizacji w kontekście zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności. Prowadzący Mariusz Gołąb przybliżył tematykę zmian klimatu w aspekcie ryzyka, jakie towarzyszy działaniom biznesowym oraz scharakteryzował normy ISO 14090 oraz ISO 14091, które pomagają organizacjom zapewnić ciągłość działania w świetle ryzyk wynikających ze zmian klimatycznych. Na ręce przedstawiciela firmy TUV NORD Polska przekazano również dyplom z podziękowaniem za dotychczasową współpracę z Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej.